Úvod

 

Propozice

 

Výsledky

 

Fotografie

 

Sponzoři

 

Odkazy

 

Kontakt

 

Jiří Leicht

 
 
 
Jiří Leicht
 

  Vážení sportovci, dovolte mi říci pár slov o historii tohoto závodu a v krátkosti vzpomenout na Jirku Leichta, duchovního otce této sportovní akce, který nás nečekaně opustil († 24. června 2017).
  Jirka byl sportovec tělem i duší a proto mu Obec Těchonín děkuje za spoustu sportovních aktivit, které organizoval a o něž se zasloužil. Nejprve vedl hokejový oddíl dětí, později pro místní školní mládež s rodinou a přáteli pořádal cyklistické závody, pro děti z místní školy i okolních škol závody na běžkách. Jeho nejúspěšnějším sportovním dítětem je však cyklistický závod O pouťový koláč. Byl to Jirka, kdo v roce 1989 inicioval organizaci prvního ročníku časovky a od té doby pak i dalších mnoho ročníků. Práce s organizací a přípravou byla vždy velmi hezky oceněna všemi účastníky i diváky.
  První a druhý ročník časovky v letech 1989 a 1990 se jel jako silniční týmová časovka trojic na trati Těchonín – Králíky a zpět, kdy se týmu počítal čas posledního závodníka. Ve 3. ročníku časovky v roce 1991 startovali týmy dvojic a od 4. ročníku roku 1992 soupeřili o stupně vítězů jednotlivci. Silniční časovka jednotlivců pokračovala až do roku 2008, kdy se konal již dvacátý jubilejní ročník. Trať silniční časovky byla dlouhá 29,5 km a traťový rekord patří Aleši Kestlerovi, který v roce 2007 zajel čas 38 minut a 40 vteřin, což činilo rychlostní průměr lehce přes 45 km/h. Každého ročníku se zúčastňovalo průměrně okolo 50 zavodníků.
  Z důvodu narůstajícího provozu vozidel na silnici Mladkov – Králíky se Jirka rozhodl, i přes dvacetiletou tradici, vyměnit asfalt za lesní cesty a uskutečnit v roce 2009 první ročník časovky horských kol. Prvního ročníku horské časovky se zúčastnilo 76 závodníků a závod se stal ještě více populární, protože v dalších letech se počet startujících dále zvyšoval až na rekordních 108 v roce 2013.  Nejrychlejší čas a a zatím traťový rekord drží s časem 26 minut a 58 vteřin Petr Liebich z Těchonína. I Jirka Leicht si vedl velmi dobře a pravidelně se ve své kategorii umisťoval na stupních vítězů.  Za zmínku stojí i to, že jeho čas z poslední účasti 2016, je o 7 vteřin rychlejší oproti 1. ročníku, což je obdivuhodné, protože se ještě v 67 letech dokázal zlepšit. Svůj nejlepší čas 35 minut a 3 vteřiny zajel Jirka při 2. ročníku MTB časovky v roce 2010. Jako šedesátník svým časem často porážel daleko mladší závodníky, což svědší o tom, že tento sport i tento závod opravdu miloval.
  Myslím, že hovořím za všechny, když řeknu, že si Jirky vždy budeme vážit nejen jako výborného sportovce a organizátora, ale také jako pohodového člověka a skvělého kamaráda, proto se tento závod jede od ročníku 2018 jako Memoriál Jiřího Leichta.

 

Pořadatelé

 
 
 
 
 
 

Kontakt:

Martínek Jaroslav

martinek.j@seznam.cz

732 180 232

www.techonin.net/casovka